Gamta stebuklingai paprasta ir tuo pačiu išmintinga. Daugelyje išorinių gamtos išraiškų slypi labai paprasti ir gilūs principai, kurie lemia darną ir gamtos vienybę, arba – susiskaldymą ir lėtą griūtį. Kuo gilesni ryšiai tarp įvairių, iš pirmo žvilgsnio nesusijusių objektų, tuo didesnė harmonija juos jungia mums nematomomis gijomis.

Tokie nematomi ryšiai apipina visas mūsų gyvenimo sritis, o nuo jų gylio priklauso mūsų laimė ir pusiausvyra.

Tikriausiai vienas unikaliausių tokių ryšių pavyzdžių – tai naujos gyvybės užgimimas moters kūne. Visą nėštumo laikotarpį viskas, kas vyksta moters sąmonėje, kūne ir aplinkoje, palieka antspaudus naujoje gyvybėje. Per tą laikotarpį moteris ir jos būsimas kūdikis tampa tarsi vientisi, ir net po gimimo mama jaučia savo vaiką kaip neatsiejamą savo kūno, proto, sielos dalį. Kūdikis, kurio sąmonė ir organizmas dar nesusiformavo, taip pat orientuojasi į savo mamą, jo organizmas kaip radijo antena reaguoja į ją, kaip į neatsiejamą savo dalį, ir tai jam suteikia saugumo, ir bendrumo jausmą.

Toks gilus ryšys tarp jų išlieka visą gyvenimą, tiesiog gyvenimo eigoje jis nustumiamas tolyn kitais ryšiais, bet pasąmonėje jis išlieka toks pat stiprus ir nedalomas. Ryšys – tai visada informaciniai mainai, todėl viską, ką jaučia mama, automatiškai perima ir vaikas. Ypač ryškiai tai pasireiškia pirmaisiais gyvenimo metais, kai pradeda formuotis vaiko psichika ir pasaulio suvokimas – jis labai greitai perima mamos vidinį pasaulį, koks jis bebūtų.

Mokslininkai nusprendė ištirti motinų, kurios atsidūrė sunkiose gyvenimo sąlygose, įtaką savo vaikams.

Patiriančios depresiją moterys gali tiesiogiai daryti įtaką savo vaikams. Kalifornijos universiteto San Diege Medicinos mokykla nustatė, kad motinos depresija gali turėti neigiamų pasekmių vaikų kognityviniams gabumams iki 16 metų. Tyrimai paskelbti leidinyje “Vaiko raida” balandžio mėnesio numeryje.

Penkerius metus tyrėjai stebėjo maždaug 900 sveikų vaikų ir jų motinų, gyvenančių Santjage, Čilėje, nuo kūdikystės iki 16 metų. Mokslininkai ištyrė, kaip motinos elgėsi, kaip rūpinosi savo vaikais ir kiek laiko bei dėmesio skyrė vaiko vystymuisi. Kiekvieną kartą vaikai buvo vertinami pagal žodinius kognityvinius gebėjimus, taikant standartizuotus IQ testus. Motinos buvo tiriamos dėl depresijos simptomų.

“Mes nustatėme, kad stiprią depresiją patiriančios motinos nebuvo emociškai įsitraukusios į vaikų auklėjimą ir nesirūpino žaislais, knygomis ar kitokia mokomojo pobūdžio medžiaga, padedančia vaikams vystytis, palyginus su motinomis, kurios neturėjo depresijos simptomų. Tai savo ruožtu paveikė vaikų IQ 1, 5, 10 ir 16 metų amžiuje” – sako Patricija East,  San Diego Medicinos mokyklos mokslų daktarė. “Šių rezultatų nuoseklumas ir ilgaamžiškumas kalba apie ilgalaikį motinos depresijos poveikį vaiko auklėjimui ir vystymuisi.”

Skaičiuojant nuo 1 iki 19, vidutinis verbalinis IQ balas visiems vaikams 5 metų amžiaus tyrime buvo 7,64. Vaikų kurių motinos sirgo sunkia depresijos forma, vidurkis buvo 7,30, palyginus su vaikais, kurių motinos neturėjo depresijos simptomų, vidurkis buvo 7,78.

Mokslininkai pabrėžia, kad depresijos simptomatikos nustatymas ir gydymas ankstyvoje stadijoje yra viena iš svarbiausių užduočių. “Suteikdami pagalbą sergančioms depresija motinoms, padėsime joms susitvarkyti su simptomais ir užtikrinsime vaikams galimybę išvystyti pilnavertį jų potencialą” – sako East.

 

Kitas tyrimas dar ryškiau atskleidžia gilius mechanizmus, kurie jungia motinas su jų vaikais.

“Motinų ir vaikų smegenų bangos sinchronizuojasi, kai jie žiūri vienas į kitą” – teigia mokslininkai.

Mokslininkai žinojo, kad tėvams bendraujant su vaikais, jų emocijos ir širdies ritmas sinchronizuojasi, bet jie nebuvo ištyrę, kaip sąveikauja smegenys. Pasak Kembridžo Universiteto mokslininkų, akių kontaktas sinchronizuoja smegenų bangas, taip vaikai greičiau ir geriau įsisavina informaciją. Smegenų bangos reflektuoja, aktyvuodamos milijonus neuronų, kurie dalyvauja informacijos mainuose, todėl maži vaikai daug greičiau perima vidinę patirtį. Mokslininkė tyrėja dr. Sam Wass sako: ” Mes nežinome tiksliai, kas tai yra, bet tai skatina smegenų sinchronizaciją, mes nesakome, kad atradome telepatiją.” Tyrimas publikuotas PNAS žurnale.

Todėl mama taip giliai jaučia savo vaikus – jai pakanka kelių akimirkų, kad pajustų jų būseną ar nuotaiką. Mamos smegenyse nuolat yra tas gilus, nenutrūkstamas ryšys – stipri intuicija su savo vaikais. Tai ne mistika, tai gili organizmo sinchronizacija tarp mamos ir vaikų. Kuo stipresnis ir sąmoningesnis ryšys – tuo geriau vienas kitą jaučia ir supranta, tuo laimingesni tokie santykiai.

Todėl tėvams tenka didelė atsakomybė, nes kiekviena jų būsena, kiekviena jų mintis nesąmoningai, automatiškai persiduoda vaikams. Neveltui yra sakoma: ” Nesvarbu ką tėvai kalba, svarbu kaip jie elgiasi”. Tėvų elgesys atspindi vidinių tendencijų visumą, kurias vaikai automatiškai įsisavina.

Nuo vidinės tėvų būsenos, nuo minčių švarumo priklauso vaikų ateitis, gabumai, pasiekimai ir tas potencialas, kurį jie gali atnešti į šį pasaulį. Būtent todėl sakoma, kad vaikų elgesys – tai tėvų vidinės būsenos atspindys. Nes tėvų vidinis pasaulis tampa tuo tiltu, kuriuo vaikai eis į gyvenimą.

Ps. Vyrai rūpinkitės moterimis, stenkitės jas suprasti, nes nuo jų vidinės būsenos didžiąja dalimi priklauso vaikų ateitis.

Naujienlaiškio prenumerata.

Please wait...

Ačiū, kad prenumeruojate mus!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *