4203

Tyrimai teigia, kad sąmoninga mityba, nesiblaškant ir atsitraukus nuo darbų bei televizijos, gali padėti žmonėms atsikratyti viršsvorio ir išlaikyti pasiektą svorį.

Programoje, kuri vyko JAV, žmonėms buvo sakoma, kad jie gali valgyti viską, ką tik nori, įkaitant ir jų mėgstamą kaloringą maistą. Valgyti reikia sąmoningai, negalvojant apie nieką kitą, tik apie pasitenkinimą valgomu maistu, ir nebūtina suvalgyti visą maistą.
“Mes pasakėme žmonėms, kad jie valgytų savo mėgstamą maistą, neatsisakant nieko, tik daryti tai reikia sąmoningai” – sako dr. Carolyn Dunn Iš Šiaurės Karolinos universiteto, viena iš publikacijos autorių, pristatytų Europos kongrese Portugalijoje, skirtame nutukimui.

 
“Pavyzdžiui, jei vienas iš mūsų ruošėsi valgyti kaloringą maistą, mes perspėjome jį, kad valgytų jį vienu ar dviem kąsniais, bet darytų tai sąmoningai, nes iš pirmųjų kelių kąsnių patiriama daugiausiai pasitenkinimo.”
 
“Kiti tyrimai parodė, kad būtent pirmieji du kąsniai suteikia daugiausiai pasitenkinimo maistu, o valgant toliau, maistas suteikia kalorijas, o ne pasitenkinimą.”
 
“Pavyzdžiui, šokoladiniai putėsiai – mes patarėme juos valgyti sąmoningai ir tikslingai, mėgaujantis pirmaisiais dviem kąsniais.”

“Jie neturėtų padauginti maisto – mes pasiūlėme jiems pasidalinti maistu, pasiimti jį namo kitai dienai arba pirkti mažesnes porcijas.”

Komercinė programa, kuri vadinosi “Valgyk protingai, judėk daugiau, sverk mažiau”, tęsėsi 15 savaičių. Dr. Carolyn Dunn ir jos kolegų tyrime dalyvavo 80 žmonių – 42 dalyvavo programoje, o kiti 38 buvo kaip kontrolinė grupė, laukianti galimybės prisijungti prie programos.

 Sąmoningos mitybos programos dalyviai per 15 savaičių vidutiniškai neteko po 1,9 kg. Kontrolinė grupė, kuri laukė galimybės prisijungti prie programos ir bandė numesti svorį kitais būdais, neteko vidutiniškai po 0.3 kg.

“Sąmoningumas sutelkia jūsų dėmesį į aplinką ir leidžia būti dabartiniame momente” – sako C. Dunn. “Sąmoninga mityba – tai mityba, kurios tikslas yra valgyti sąmoningai ir dėmesingai, nesiblaškant. Kai valgote – jūs tik valgote ir nesiblaškote į jokius atitraukiančius dirgiklius: nežiūrite televizoriaus, nežaidžiate kompiuterinių žaidimų.”

“Mes kalbame apie visus šiuos aspektus tam, kad atitrauktume žmones nuo nesąmoningos mitybos ir išmokytume sąmoningos ir tikslingos mitybos.”

Žmonės didino savo sąmoningumo įgūdžius ir tuo pat metu mažino savo svorį.

Mindfulness kalba apie tai, kaip žmonės renkasi maistą parduotuvėse ir kokį maistą pasirenka restoranuose: “Ar jūs leidžiate savo emocijoms skatinti jus valgyti? Ar valgote iš baimės ar depresijos?”

Tiriamųjų nebuvo prašoma laikytis kažkokių dietų ar skaičiuoti kalorijas. Kiekvieną savaitę jie kalbėjosi apie skirtingus mitybos ir maisto aspektus. Jie taip pat buvo skatinami didinti savo fizinį aktyvumą, daugiau judėti.

Po šešerių mėnesių maždaug 75 % tiriamųjų nesusigrąžino prarasto svorio, o kai kurie sumažino savo svorį dar daugiau. Panašius rezultatus pasiekė ir kontrolinė grupė, kai savarankiškai prisijungė prie programos.

Augant Mindfulness populiarumui ir susidomėjimui visapusišku sveikatingumu, buvo atliekama labai mažai tyrimų apie tai, kaip tai gali padėti svorio metimui arba viršsvorio profilaktikai.

Tyrimai parodė, kad yra teigiamas ryšys tarp sąmoningos mitybos ir svorio mažinimo. “Šis tyrimas papildo Minfulness literatūrą, tiriančią sąmoningos mitybos intervencijas, kurios nėra taip daug” – sako autoriai.

 

Šaltinis: https://www.theguardian.com/society/2017/may/19/mindful-eating-can-help-weight-loss-study-shows

Naujienlaiškio prenumerata.

Please wait...

Ačiū, kad prenumeruojate mus!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *