Social

 

Prisimenate posakį “panašus panašų traukia”? Arba: “parodyk man savo draugus, ir aš pasakysiu, kas tu esi”? Pasirodo, tai turi konkretų neurofiziologinį paaiškinimą, kuris mums plačiau atveria supratimą, kodėl mus traukia vieni ar kiti žmonės, arba – kodėl mes simpatizuojame konkretiems žmonėms? Ką mes atrandame vienoje ar kitoje draugijoje: kodėl su vienais žmonėmis galime bendrauti tik paviršutiniškai, apie neesminius dalykus, kurie greitai pasimiršta, o su kitais bendraujame lyg su pačiu savimi, tarsi tie žmonės būtų mūsų vidaus atspindys, suprantantys mus iš pusės žodžio?

Priežastis – vibracijos 🙂

“Pagal tai, kaip mūsų smegenų bangos sutampa su vienu ar kitu asmeniu, galima prognozuoti, ar gerai mes sutarsime ir ar bus mums įdomu bendrauti” – sako tyrimo autorė Suzanne Dikker iš Niujorko Universiteto psichiatrijos departamento. “Mūsų tyrimas parodė, kad smegenų tarpusavio sinchronizacija yra savotiškas neuroninis markeris kasdieniniams socialiniams ryšiams”.

Visą semestrą mokslininkai tyrė 12 studentų grupę ir jų mokytojus per biologijos paskaitas, įrašinėdami jų smegenų aktyvumą nešiojamu elektroencefalografu. Buvo tiriamas ne tik studentų požiūris vienas į kitą, bet ir jų požiūris į mokytojus, į skirtingą dėstymo stilių ir į darbą grupėje.

Rezultatai parodė teigiamą ryšį tarp to, kaip studentas vertina bendrą grupę ir darbą grupėje, ir tai buvo susieta su jo smegenų bangų sinchroniškumu su bendru grupės lygiu. Jei studento smegenų bangų lygis buvo panašus į bendrą grupės lygį, tuomet studentas darbą grupėje vertino teigiamai.

Mokslininkai ištyrė ir tai, kaip studentai vertino vienas kitą. Studentų paprašė įvertinti, kiek jiems yra artimas kiekvienas grupės narys. Mokslininkai surado studentų poras, kurie jautėsi artimesni, bet tik dėl to, kad bendravo prieš pat paskaitą. Mokslininkai tai susiejo su patirties dalinimuisi.
Tokie ir panašūs tyrimai atveria visai kitokį vaizdą į tarpasmeninius ir socialinius santykius. Tai leidžia giliau pažvelgti į tai, ką mes kas dieną darome, padeda giliau suvokti bei atpažinti tam tikrus mūsų elgesio motyvus, kurie iki šiol buvo tik dalinai pastebimi.
 http://www.cell.com/current-biology/fulltext/S0960-9822(17)30411-6

Naujienlaiškio prenumerata.

Please wait...

Ačiū, kad prenumeruojate mus!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *