Tabula rasa

Tabula Rasa

Senovės Graikijoje buvo sąvoka “tabula rasa”, kuri reiškė, kad kiekvienas gimęs šiame pasaulyje žmogus pradeda savo gyvenimą tarsi nuo švaraus lapo. Jis pats sprendžia, kuo jam būti ir ką daryti, jis pats nuo pat pirmųjų savo žingsnių rašo savo gyvenimo knygą.

Bet ar iš tikrųjų taip yra, ar tikrai žmogus ateina į šį pasaulį kaip “švarus lapas’ ? Pasirodo, kad ne.

Ciuricho Universiteto mokslininkai savo tyrimuose su pelėmis nustatė, kad ankstyvame gyvenimo laikotarpyje patirti stiprūs stresiniai sukrėtimai persiduoda per spermą pelių palikuonims. Anksti patyrusių stiprų stresinį sukrėtimą pelių elgsena pakito: jos vengdavo atvirų erdvių, o ryški šviesa joms sukeldavo depresiją. Ir jų palikuonys, nors ir neturėjo jokių stresinių sukrėtimų, elgėsi lygiai taip pat.

Mokslininkams pavyko nustatyti RNR (ribonukleino rūgštis) pakitimus, kurie buvo perduodami su sperma. Pelių palikuonių metabolizmas taip pat pakito: jų insulino ir cukraus kraujyje lygis buvo žymiai mažesnis nei pelių, kurios nepatyrė stresinių sukrėtimų.

“Pirmą kartą mes sugebėjome įrodyti, kad traumuojančios patirtys turi ilgalaikį poveikį metabolizmui ir yra paveldimos” – sako daktarė Mansuy. Metabolizmo ir elgsenos pokyčiai išlieka net iki trečios kartos.

Mokslininkai tikisi, kad šių mechanizmų supratimo dėka bus galima diagnozuoti pakitimus jau ankstyvuose etapuose. Bet kokiu atveju, šie ir kiti panašūs tyrimai tik parodo, kad gyvenimas yra nenutrūkstama grandinė, kurioje fiksuojamas kiekvienas mūsų poelgis, ir kad mūsų veiksmai turi poveikį būsimoms kartoms. Suvokdami šiuos mechanizmus mes suprantame, kad teisingi sprendimai tampa kaip niekada svarbūs.


https://www.nature.com/neuro/journal/v17/n5/full/nn.3695.html

 

Naujienlaiškio prenumerata.

Please wait...

Ačiū, kad prenumeruojate mus!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *